Що подивитися на Кіпрі протягом тижня, найцікавіші пам’ятки та автомобільний маршрут подорожі по Кіпру.
Так вийшло, що ми з островом спробували розпочати стосунки не відразу.До цього я вже був там кілька разів, але стосунки з Кіпром налогодилися тільки з другого разу. З тих пір ми кожен рік проводимо час на цьому чудовому острові. Після кожного повернення я знову хочу повернутися, тож це вже залежність.
Подорож вийшла насиченою, основна мета – вивчити нові цікаві місця і зібрати матеріал для блогу перед пляжним сезоном. Крім того, я не був раніше на Північному Кіпрі, тому маршрут подорожі прокладали з урахуванням цього факту. Пост інформаційний, я зупинюся на найцікавіших точках маршруту з коротким відгуком про кожне місце та координатами.
Автомобільний маршрут по Кіпру:
- Ларнака – Айя Напа – Мис Греко
- Саламіс – Фамагуста – Замок Святого Ілларіона
- Киренія – Нікосія – Пафос
- Пляж Афродіти – Замок Колоссі – Руїни Куріона
- Лімасол – Пляж Губернатора – Зігі – Ларнака
Опис маршруту:
Ларнака — Айя Напа — Мис Греко
Пізній приліт обумовив ночівлю в Ларнаці, ранкову прогулянку по місту, яке ми добре знаємо, і виїзд в Айя-Напу, де ми планували провести принаймні пару днів.
Айя Напа — пляжна столиця Кіпра, яка фактично складається з головної вулиці Ніссі Авеню та кількох сотень апартаментів і готелів різних рангів. У квітні ціна хорошого житла складає 15-20 євро на добу на двох.
Найкращий пляж — Ніссі Біч. Проте ми належимо до рідкісного типу людей, які не можуть провести більше кількох годин на найкращих пляжах, навіть якщо є бар. Таким чином, пляжі Айя Напи були вивчені максимально, далі ми вирушаємо на мис Греко.
Мис Греко в квітні — це дивовижно красиве місце на Кіпрі. Комбінація насиченого бірюзового кольору води з такими ж яскравими жовтими квітами потім снилася нам кілька днів. В тому кутку Каво Греко (мис Греко), що ближче до Протарасу розташувався затишний пляж — Коннос Бей. А більшість території миса Греко це природний парк.
Протарас
Протарас в цей період року (квітень) був цікавий більше інформаційно ніж як відпочинок. Це друге за популярністю пляжне місце на Кіпрі. Вже з початку травня по довжелезній набережній вздовж моря будуть прогулюватися парочки, а поки кіпріоти прибирають та відновлюють пляжі після зими.
Відпочинок в Протарасі більше підходить для сімей з дітьми та тих, хто любить хороші піщані пляжі з розвиненою інфраструктурою. Тут немає активного нічного життя, але до Айя Напи ходить автобус 101/102 або таксі і це питання 20-30 хвилин.
Найпопулярніші пляжі Протараса — довгий Sunrise Beach і прилягаючий до нього культовий Fig Tree Beach або Пляж фігового дерева. Але окрім них тут ще як мінімум півтора десятка гарних місць для пляжного відпочинку.
Північний Кіпр
Значна за сприйняттям, але не за часом частина нашої подорожі. Перед Фамагустою, відразу після проходження так званого кордону, ми заїжджаємо подивитися на історичні руїни Саламісу. Вже не пам’ятаю, як вони потрапили в плани, можливо, десь прочитав.
Спочатку ці руїни планувалися “для галочки”, але раптово це місце нам сподобалось. Тут є амфітеатр, стародавні скульптури і все це на тлі квітів, які жовтим килимом вкривають багатовікову історію Кіпра.
Координати Саламіса: 35.18576, 33.90313
Фамагуста та район-призрак Вороша
Фамагуста – старовинна медіна (історичний центр) та жахлива узбережжя у районі Вороша – місто, розділене нейтральною територією за рішенням ООН. Медіна Фамагуста – туристичне приємне місце, фортечний мур, церкви, перетворений у мечеть православний храм святого Миколая. На тлі всього цього кафе та невеличкі майданчики для огляду — взагалі не більше як на кілька годин, хоча це особисте сприйняття. Тут не хотілося залишатися довше.
Їдемо в район Фамагуста — Вароша, що на березі Середземного моря. Це суперечлива територія між турками та греко-кіпріотами. Після турецького вторгнення на Кіпр і поділу на дві частини, район Вароша досі залишається нічиєю землею і охороняється військами ООН.
Місцеві мешканці відійшли з цих місць, щоб повернутися після того, як конфлікт врегулюється, залишивши квартири та будинки зі всією домашньою утварю. Але пройшло більше 40 років, і Вороша залишається районом-привидом, огороженим парканом з колючим дротом і мрачними написами попередження та вежами з охоронцями.
Широка смуга пляжу, однак, доступна для відвідування, але тільки люди з порушеною психікою, на мій погляд, можуть відпочивати в такому місці і отримувати задоволення. Судячи з працюючого кафе, такі люди існують.
Координати: 35.11972, 33.95752
Кірения (Гірне) та замок Ілларіона
Важке відчуття після Фамагуста ми вирішили розбавити горами і направилися до Кіренії з заїздом у фортецю-монастир святого Ілларіона. Місця неймовірно красиві, але кожен вихід з автомобіля супроводжується грізними вигуками турецьких військових “No Photo” та обіцянкою проблем.
Погода також не лагідна — ми, швидше за все, потрапили на той самий один з 60 хмарних днів на рік, які можуть бути на Кіпрі. Ні туману в горах, ні хмарність, ні військові не можуть зіпсувати враження від краси замку Ілларіона та його околиць. Рекомендую це місце.
Спускаємося до Кіренії — чудового міста зі старовинною набережною, фортецею, маріною, кафе, ресторанами і багатьма європейськими туристами навіть в низький сезон.
Кіренія — місце категорії “must visit”, навряд чи йому не призначиться більше уваги.
Нікосія
Столиця обох частин Кіпра, розділена стіною на дві частини — греко-кіприотську та турецьку. Щоб побачити стіну, достатньо пройтися по красивій торговій вулиці Ледра. В кінці цієї вулиці знаходиться пункт пропуску, через який можна перейти в турецьку частину Кіпра. Для цього достатньо мати заграничний паспорт. На цій же вулиці багато атмосферних кафе та ресторанчиків.
Пафос
Проїзджаємо досить великий шматок території Кіпра і направляємося в Пафос, де запланована ночівля. В гори ми ще повернемося на зворотному шляху до Ларнаки. Пафос — популярний курорт Кіпра. Скромна фортеця, кам’янисті або насипні піщані пляжі, затишна набережна з досить дорогими ресторанами.
У околицях Пафоса інспектуємо відомий пляж Coral Bay (34.85441, 32.36904) та пляж Corallia (34.85802, 32.35977).
Автомобіль дозволяє дістатися до цих місць за 15 хвилин від наших апартаментів. Там же напівзатонулий корабель та красиві морські печери (34.88337, 32.33267), які можна побачити також з суші.
Докладно про Пафос також буде розповідь, бо виходить вже об’ємний опис маршруту.
Загалом Пафос залишив гарне враження, і ми неодноразово приїжджали сюди відпочивати та детально вивчати цю частину острова.
Пляж Афродити
Є місця, що просто туристичні, і є ті, у яких градус туризму завищений у декілька разів. Звичайні скелі, гальковий пляж — в Криму їх мільйон плюс одна штука, гальковий пляж, що витоптаний пакетними відпочиваючими.
Поруч стоянка автобусів і підземний перехід на пляж через автостраду. Звісно ж, базар і сувенірний магазин. У сезон можна заїхати, тільки якщо проїжджаєш повз. Спеціально сюди їхати можна тільки в низький сезон, коли мінімум людей.
Лімасол і околиці
Пляжів у Лімасолі багато, крім того, є чудова нова яхтенна марина з променадом, кафе і ресторанами, а також довга набережна. В околицях Лімасола ми відвідали кілька цікавих локацій, включаючи замок Колоссі, давній Курион, Губернаторський пляж та село Зигі, про які нижче.
Замок Колоссі
Колоссі — руїни замку, які відновлені і непогано збереглися, не викликали сильного враження, але за відгуками, багатьом там подобається. Поруч із замком є хороша кондитерська з кіпрськими солодощами — рекомендація нашого місцевого товариша.
Координати кондитерської Колоссі – 34.67071, 32.93438
Куріон
Якщо їхати з Пафоса, то Курион розташований недалеко від Лімасола, по дорозі. Ті самі руїни, що і Саламіс на Північному Кіпрі. Перші слова по приїзду до Куриону були “What the fucking shit”, і пробачте мене, любителі стародавності (34.66537, 32.88588).
Проте, побродивши серед колон та амфітеатрів із видом на Середземне море, трошки полегшило. Можу рекомендувати це місце всім без виключення.
Курион, крім стародавньої та історичної складової, — відмінна видова площа і місце, де просто приємно побродити, особливо в низький сезон. Звідси відкриваються види на пляж та Середземне море. Через відсутність зелені та спекотного літа ймовірно буде цікавіше весною.
Містечко Зигі
Нове та свіже для нас місце, яке також нам порадив наш кіпрський товариш. Рибальське селище, яке зараз виконує роль місця для вихідного дня для мешканців Лімасола та Ларнаки. Затишна морська гавань з рибальськими човнами та багато рибних таверн.
Проте, не варто приїжджати сюди у вихідні — дуже багато місцевих (34.729, 33.33802).
Губернаторський пляж
Багато людей, включаючи авторитетні Інтернет-видання, називають Губернаторський пляж (Governor’s Beach) одним з кращих пляжів Кіпра. Скажемо м’яко, це не зовсім так, але пляж невеличкий і затишний, навіть у сезон тут менше людей, ніж в популярних місцях.
З інфраструктури — лежаки, кам’яні сходи до пляжу, красивий ресторан над морем.
Поруч з Губернаторським пляжем — Білі камені, красиве місце з білими як мел каменями.
Поруч є кілька стоянок — біля Губернаторського пляжу і над Білими каміннями. Місце красиве — варто заїхати по маршруту.
Ось координати цього пляжу (34.71826, 33.27564).
Селище Лефкара
В горах Кіпра ми були в кількох селах. Зупинимося на Лефкарі, оскільки це місце дуже популярне як для туристичних груп, так і для самостійних мандрівників. Розташоване недалеко від Ларнаки і Нікосії, тому можна включати в маршрут як з Ларнаки, так і після Нікосії, наприклад.
Лефкара відома красивою кам’яною архітектурою в грецькому стилі, а також майстернями з ювелірних та мереживних виробів. Обов’язково відвідати, особливо якщо ви вперше на Кіпрі і хочете більше, ніж просто пляжі.
Розрізняють Верхню Лефкару і Нижню, вам потрібна Пано Лефкара (верхня) – вона красивіша (34.86736, 33.30556).
Ми не заїжджали в гори Троодас цього разу, але я був там раніше. Варто включити в маршрут, якщо є ще пару днів, або щось відмовитися від маршруту.
Ларнака
Повертаємось в Ларнаку — тут пальмова набережна Фінікудес, кіпрське вино та місцеві таверни.
З недорогих місць можу порекомендувати таверну Valia’s Souvlaki (34.9015, 33.63644) — це в тому ж районі, де і популярний серед подорожуючих недавно відновлений Best Western Plus Larco Hotel, на окраїні Ларнаки в кінці пішохідного променада в бік аеропорту. Фішка готелю — басейн із підігрівом взимку, з листопада по квітень.
Мами з дітьми люблять Larnaca Bay — дорогі вілли та пляж з водою по коліна, дорослим тут буде нудно, а дітям те що потрібно.
Готелі, в яких ми жили на Кіпрі
Ларнака — Best Western Plus Larco Hotel, Hai Hotel, Alkisti City Hotel — всі це чудові готелі на 1-3 ночі, кожен має свої переваги.
Айя Напа — Myriama Apartments, чудове доступне місце на будь-який термін відпочинку. До моря від 15 до 30 хвилин в залежності від пляжу. Але якщо ціль – подорож і побачити Кіпр — це відмінний бюджетний і комфортний вибір.
Пафос — Panklitos Tourist Apartments — трошки далеко від моря, підходить для активної програми подорожей. Rododafni Beach Apartments — відмінний вибір для пляжного відпочинку в Пафосі, якщо ви встигнете забронювати — місце одне з кращих в Пафосі за відношенням ціни та якості, тому дуже популярне. Дуже рекомендую його.
Як знайти бюджетний і комфортний готель на Кіпрі
Ми користуємося тільки Booking.com, любимо за великий вибір, передбачуваність, надійність та ціни, гнучкість умов бронювання. Спробували не менше десятка систем бронювання.
Як купити дешевий авіабілет на Кіпр
Я користуюся сервісом Aviasales. Тут дешеві квитки, є карта низьких цін, яка допомагає планувати відпочинок, зручно та надійно.
Як забронювати автомобіль на Кіпрі
Протягом останніх 10 років наші поїздки на Кіпр стали регулярними щорічними, іноді по два рази на рік ми летимо, ніби на дачу.
У 90% випадків ми беремо в оренду автомобіль, користуємося сайтом LocalRent-Cyprus — тут зібрані кращі прокатні контори Кіпра, відмінні і, головне, чесні ціни та жодних придирок при поверненні автомобіля.
Брали у них як в бюджетну Mazda 2, авто середнього класу і дорожче — Audi A4. Також раджу почитати матеріал про те, Як орендувати автомобіль на Кіпрі — все досить просто і зрозуміло.