Розповім про нові невочевидні міста в Європі для цифрових кочівників. Придивись до цих напрямків навіть якщо у тебе великий досвід життя в різних країнах і тобі здається, що тебе нічим не здивує.
У цьому списку не буде Лісабона або Барселони з різних причин (недружелюбність місцевих і зростання цін). Раніше ці напрямки були надзвичайно популярними, зараз звідти намагаються якнайшвидше виїхати.
В Європі поки що достатньо безпечних і красивих місць з невисокою вартістю життя, які починають приваблювати цифрових кочівників візовими програмами, вартістю життя і м’яким кліматом в міжсезоння. Дружність місцевих у цих містах також включена в перелік переваг.
Бухарест, Румунія
Почну з Румунії. У цій країні багато красивих міст, але саме Бухарест займає 5-е місце в рейтингу Nomad List — визнаний авторитет у своїй сфері.
Якщо в твоєму списку пріоритетів вартість життя на першому місці, то Бухарест тобі прекрасно підійде. У столиці Румунії відмінна інфраструктура для роботи і життя цифрових кочівників. Цікаве старе місто, інфраструктура, метро, супермаркети і ресторани.
Так. Бухарест не такий красивий як Будапешт, Прага, Цюрих або Париж, але тут чудове соціальне життя, багато веселих місць, щоб провести вечір. Якщо такий спосіб життя те, що ти шукаєш, то Бухарест підійде, щоб на декілька місяців змінити обстановку.
Бухарест безпечне місто, а вартість життя включаючи оренду хорошої квартири — 1800 євро в місяць. Оренда житла — 400–600 євро в місяць.
Стамбул, Туреччина
Того, хто ніколи не був в Стамбулі, може налякати його розміри і чисельність людей. У цьому мегаполісі живе більше 20 млн людей!
Але Стамбул настільки прекрасний, наскільки і хаотичний. Але це чітко керований хаос, все працює чітко і злагоджено. Стамбул — велике культурне надбання, яке можна досліджувати місяцями, не повторюючись. Тут чудовий клімат в міжсезоння і розвинена інфраструктура. Крім того, Стамбул — великий транспортний хаб на перехресті Європи і Азії. Звідси можна вилетіти на всі континенти, крім Антарктиди.
Для цифрових номадів багато коворкінгових просторів, а ввечері завжди можна знайти щось цікаве й незвичне. Нехай не збентежує релігійна складова, Стамбул — космополітичне місто.
Життя в Стамбулі за оцінками спеціалістів з Nomad List обійдеться в 1800 євро в місяць, це максимальні витрати, в які включено житло, звісно.
Лас-Пальмас, острів Гран-Канарія (Іспанія)
Гран Канарія — другий за популярністю острів канарського архіпелагу, про який я докладно розповідав у своєму блозі.
Столиця Гран-Канарії — Лас Пальмас відома своїм чудовим кліматом цілий рік, практично завжди в районі 18-25 тепла. Тут ніколи не буває ані занадто спекотно, ані занадто холодно.
Перевага Лас Пальмас — пляжі і океан, в якому можна купатися навіть взимку, спокійний спосіб життя, помірні ціни. Тут багато природи в околицях і багате культурне надбання.
Оренда автомобіля коштує виправданих грошей, є свій аеропорт і паромне сполучення з іншими островами архіпелагу.
Якщо порівнювати з континентальною Іспанією, то Гран-Канарія фінансово доступна. Життя у столиці острова оцінюється в 1750 євро в місяць. Це включає житло, звісно. Важко уявити, щоб ця цифра могла налякати віддалених працівників.
Спліт, Хорватія
Спеціалісти оцінюють Спліт як другий за швидкістю зростання напрямок для цифрових кочівників.
Спліт — це друге за величиною місто Хорватії, розташоване на узбережжі Адріатичного моря і поєднує узбережжя з пляжами і давнє надбання. У Спліті відмінна міська інфраструктура, а паромний порт відкриває неймовірну кількість напрямків по хорватським островам.
Недалеко від Старого міста є чудова прогулянкова набережна з видами на місто і яхтенну марину з кафе і ресторанами. Фішка Спліта — місцева випічка, яка продається в міні пекарнях по всьому місту, і морозиво, яке не гірше італійського.
Звучить фантастично, але проживання у Спліті включаючи всі витрати в тому числі на проживання обійдеться максимум в 1900 євро. Якщо не ходити часто в ресторани і вибирати житло скромніше, то можна ще дешевше.
Скоп’є, Північна Македонія
Хочете вірте, хочете ні, я сам був у шоці, коли виявив лідера серед напрямків для цифрових кочівників. Ним виявилася столиця Македонії, Скоп’є. Ми тут бували і знайшли це місто для себе цікавим хоча й трохи дивним. У Скоп’є немає моря, це посткомуністичне місто з дивовижним різноманіттям пам’ятників різним персонажам, як історичним, так і літературним. Дивним здалося саме обилина пам’ятників, які часто не поєднувалися один з одним і буквально товпилися в деяких міських районах або парках.
Домінантою міста вважається Александр Македонський на коні, пам’ятник якому уздовжується на центральній площі. Притому пам’ятник саме уздовжується, оскільки розмірами він вражає.
Крім статуй і пам’ятників у Скоп’є відмінна південнослов’янська кухня, затишна історична центральна частина з бруківковими вулицями, ресторани і сувенірні магазини. На пагорбі стоїть давній замок, а місто розділяє навпіл невелика річка.
Ціни традиційно для Балкан помірні. Життя у столиці Північної Македонії обійдеться від 800 євро до 1300 євро залежно від вашого бажання обідати в ресторанах. Комфортне житло в цю вартість також включено.
Корисні посилання:
- Бронювання готелів — Booking.com
- Пошук і купівля авіаквитків — Aviasales
- Оренда автомобіля — Local Rent або Rentalcars
- Страхування мандрівника — Hotline Finance