Повільні подорожі – новий тренд і, взагалі, про що це?

Дата:

Поділитися:

Як подорожувати цікаво? Як отримувати задоволення від подорожей, і чи правда, що для цього не треба поспішати?

Давно вже чую про новий тренд у подорожах – slow travel або повільні  подорожі. Про це почали багато писати останнім часом, і кожен розуміє це по-своєму.

Але в цілому вже очевидно, що в нашому світі коли всі кудись біжать не так вже й важливо поспішати, якщо ти успішний. Як мінімум, під час подорожей. Поспішати – вже не в тренді. І, звісно, це не про відомий All Inclusive, де ти “не поспішаєш” лише від сніданку до обіду, від обіду до вечері  і так цілодобово.

Трохи про свій досвід. Все життя був голодним до вражень. Довго спати в подорожах – значить даремно витрачати час і гроші (чого уж там). Приїхав у нове місто – обвішався гаджетами і вперед, від світанку і до глибокої ночі. Поки не побачиш все – не заспокоїшся.

Після такого темпу на протязі навіть 10–20 днів хочеться відпочити. Але через кілька днів рука тягнеться до клавіатури, і ти знову купуєш кудись квиток, при цьому маючи в запасі ще парочку, як мінімум.

Bali
Bali

Приблизно такий темп подорожей у нас був з 2013 по 2019 рік, від 8 до 15 подорожей щороку. В наступні роки теж було достатньо сього, але вже тоді прийшло розуміння, що потрібен інший підхід.

Що таке повільні подорожі?

“Повільні подорожі” – це якість проти кількості, якщо коротко. Все ж таки подорож – це не спорт, не “закриття” країн і континентів, не змагання хто більше налітає чи  відвідає ресторанів або ще щось.

Гонка за пам’ятками та іншими красивими місцями набридла тоді коли кількість цих «красивих місць» перевищила кілька сотень, а може і тисяч – не рахував.

Що означають повільні подорожі або slow travel ? Вони повинні бути довгими? Або менш насиченими? Відмовитися від автомобіля і їздити автобусами? А може ходити пішки?

Ми провели тоді в 2020 році в Азії півтора місяці. Здається, довго, куди поспішати?! Але це все одно була гонка за враженнями. Безкінечний роуд-трип і десяток перельотів, кожні один-два чи три дні зміна локацій, фотографії розбираю ще досі. І все одно той рік був спокійним порівняно з попереднім 2019, наприклад.

Отже, повільні подорожі – це тривале перебування в одному місці? Типу встав, випив кави, потягнувся, ближче до 11 ранку надів щось на труси і вийшов у місцевий парк понюхати троянди? У когось це виглядає саме так. Троянди можна замінити SUP-бордом або пробіжкою вздовж океану. Головне – не стільки “не поспішати”, скільки нічого чітко не планувати.

“Чіткий план” і “повільні подорожі” не дружать між собою. План взагалі може бути відсутнім.

Slow travel і транспорт

Багато хто може подумати, що подорожувати повільно означає використовувати повільні види транспорту. Тобто замість автомобіля користуватися автобусом, а ще краще йти пішки.

Ні і ще раз ні. Як раз на автомобілі можна подорожувати досить повільно. Ти зупиняєшся на кожному повороті, заїжджаєш на віддалені видовищні майданчики або водоспади поза популярними маршрутами. Автобус – це завжди розклад, а літак – це загалом транспорт, який просто доставляє тебе до місця старту або додому.

В строгому розумінні, на будь-якому транспорті можна подорожувати повільно, якщо ти розумієш, про що я говорю.

петушині боі на Балі
петушині боі на Балі

Тут головне – пережити момент, почути звук, насолодитися картинкою, не думаючи про рейтинги, кількість країн і кількість відвіданих міст. І якщо вдалося це зробити, навіть  у відносно короткий проміжок часу – то це і є slow travel.

Витратити час на спілкування з місцевими мешканцями замість декількох екскурсій – це також slow travel. Добре пам’ятаю нашого гіда-водія на Балі. Віскі, так він звався, став нашим другом, з яким ми провели набагато більше часу, ніж цього вимагав наш план подорожі. Ми й дотепер спілкуємося через соціальні мережі.

Повільні подорожі – це ті, від яких ти нічого не очікуєш. Тому що не знаєш, що станеться завтра або через годину. Тому slow travel не обов’язково про довгі тижні або місяці в дорозі. “Повільно” можна поїхати навіть на пару днів у сусіднє місто, до якого може бути всього півтори-дві години польоту.

Переваги повільного подорожування

Це подорож без стресу, і це головна перевага slow travel. Тобі не потрібно турбуватися про те, що ти будеш робити завтра, і це надзвичайно класно.

У випадку slow travel ти бачиш не тільки те або зовсім не те, що рекомендує Trip Advisor. В тебе більше спілкування з місцевими жителями, більше різної їжі, більше барів, які часто крутіші в плані знань про нове місто ніж будь-який міський музей. Ти робиш більше різних приємних «дурниць», в кінці-кінців.

У випадку повільних подорожей залишається більше спогадів. Якщо не віриш, перевір обов’язково!

У такому форматі мандрів в тебе більше шансів вивчити мову. Саме живу, розмовну, а не ту, на якій пише Reuters чи CNN.

Slow travel дешевше, ніж традиційні подорожі. Це очевидно, оскільки тобі не потрібно робити якнайбільше і встигати все подивитись і всюди побувати. Ти менше переміщуєшся з однієї локації в іншу, у кожному місці проводиш більше часу і витрачаєш, відповідно, менше.

Чому це стало актуальним тільки зараз?

Усі тренди визначає час, в якому ми живемо. Коли більшість працювала в офісах з 9 до 6, а відпустка була всього два тижні на рік, ти стараєшся зробити більше за мінімально короткий час. Ми тоді використовували всі святкові і вихідні дні для подорожей і поспішали відвідати все і всюди.

Сьогодні багато людей, якщо не більшість, працює в довільному графіку або зовсім без графіка – фрілансери, IT-фахівці, підприємці і люди творчих професій. І саме ці люди вигадали slow travel саме в наш буремний час.

Бути повільним мандрівником – у тренді. Повільний означає успішний!

Замість комерційних курортів – вілла біля моря, замість екскурсій – сидіння з місцевими у пабі або бої півнів, наприклад, а щоденну гонку за кількістю побаченого замінить неспішна насолода моментом.

Потроху відступайте від протоптаних маршрутів. Але найголовніше – ніяких правил і докладних планів. Тільки напрямок, тільки задоволення від процесом.

Усім легкої дороги!

ЗАЛИШИТИ ВІДГУК

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я

 

Схожі статті

Паспортний контроль в межах Шенгенської угоди в 2023 році

Деякі країни Шенгенської угоди почали встановлювати додатковий паспортний контроль на своїх кордонах, де раніше його не було. Це...

Як дістатися з Кракова до Варшави: всі варіанти

Як потрапити з Кракова в Варшаву та інші польські міста? Скільки це коштує? Який спосіб найдешевший, а який...

Топ-10 помилок при бронюванні готелів і як їх уникнути

Готель, хостел, апартаменти - ось де ви будете жити під час подорожі у більшості випадків, якщо ви не...

Закордонний паспорт в Україні в 2024 році: де оформити і скільки коштує

Де громадяни України можуть оформити новий заграничний паспорт? Скільки коштує процедура і скільки часу потрібно для отримання нового...