Північний Кіпр за один, два або три дні: маршрут, як потрапити і що подивитись

Дата:

Поділитися:

Автомобільний маршрут по Північному Кіпру, основні визначні пам’ятки, що подивитися і для чого їхати на Північний Кіпр, відгуки туристів. Чи можливий відпочинок на Північному Кіпрі?

Як потрапити на Північний Кіпр

З Стамбула – прямий переліт на Північний Кіпр в аеропорт Ерджан (Нікосія)

З Республіки Кіпр на автомобілі – в’їзд вільний, потрібно придбати автомобільне страхування на одному з КПП між Північним Кіпром і Республікою Кіпр.

Я рекомендую другий спосіб, а саме автомобілем з Республіки Кіпр.

Пандемія закінчилася, жодних тестів не потрібно.

Громадянам України віза на Кіпр , в тому числі на Північний Кіпр НЕ потрібна. В’їзд за біометричним паспортом вільний, період перебування до 90 днів.

Коли їхати – сезони на Кіпрі

Кіпр – цілорічний напрямок. Влітку тут спекотно. 35-40, восени приємна літня погода навколо +30-32, в листопаді пляжний сезон закрито офіційно, але купатись можна – температура 25-28.

Найхолодніший місяць – січень, температура коливається між +15 до +22, дощі іноді, часто вітер на узбережжі. Зима – ідеальний час для екскурсійних прогулянок містами та пам’ятками Кіпру.  Весна тут настає в лютому, все починає розквітати, повітря прогрівається до +25.

Офіційний пляжний сезон стартує 1 квітня, але ніхто не забороняє купатись і загоряти раніше якщо є бажання – в березні вода в районі +17-19. Ми купались навіть в лютому, але скоріше занурились на пару хвилин для фану ніж по справжньому.

North Cyprus, Kyrenia
North Cyprus, Kyrenia

Автомобільний маршрут по Північному Кіпру

Агія-Напа (Айя Напа) – Саламіс (Саламіс) – Фамагуста (Фамагуста) – Замок Святого Ілларіона – Киренія (Кирения) – Нікосія (Лефкосія)

North Cyprus - itinerary on the map
North Cyprus – itinerary on the map

Північний Кіпр вражає, але на питання, чи сподобалося мені там, не зможу відповісти однослідно. Варто відвідати хоча б на один день, а краще зупинитися у Киренії (Гирне) хоча б на ніч, інакше не вдасться побачити все. Нижче перераховано лише найзначущіші місця, на які точно не шкода витраченого часу.

Порівнюючи Північний Кіпр з грецькою частиною Кіпра, Республіка Кіпр створена для пасивного відпочинку – пляжі, їжа, морські прогулянки. Північний Кіпр сподобається любителям старовини, історії та гірських пейзажів. Картинка за вікном автомобіля змінювалася кожну годину.

Основні визначні пам’ятки Північного Кіпру знаходяться в Фамагусті та навколишніх районах, а також в портовому місті Киренія (Гирне) та в горах недалеко від нього.

Обов’язково ознайомтеся з маршрутом по Кіпру та особливостями організації подорожі на Північний Кіпр з Кіпра на автомобілі.

North Cyprus - Kirenia
North Cyprus – Kirenia

Фамагуста

Багато називають її мертвим містом, хоча насправді “мертвим” є лише район Вароша, про який поговоримо нижче.

Турецьке вторгнення та поділ Кіпру

Після турецького вторгнення 1974 року та фактичного поділу Кіпра велика частина Фамагусти дісталася турецько-кіпріотам, окрім одного району. Той самий район Вароша раніше населяли греко-кіпріоти, і відразу після початку конфлікту, а фактично війни, греки повністю покинули Варошу. З тих пір пройшло понад сорок років.

На сьогодні район контролюють війська ООН разом з турецькою армією

Вароша повністю оточена від іншої частини міста парканом з колючою дротом. По периметру – пулеметні вишки і написи NO PHOTO та подібні до них. Враження від знайомства з районом жахливі, особливо через те, що Вароша знаходиться біля моря на одному з найкращих пляжів Кіпра.

North Cyprus - Famagusta
North Cyprus – Famagusta

Вароша, незважаючи на свою скандальність і здавалося б, привабливість для блогерів, сталкерів та любителів залишених будівель – далеко НЕ головна визначна пам’ятка Фамагусти.

Одним із найцікавіших місць на Північному Кіпрі є центр міста або медина Фамагусти. Багато вважають його місцем сили. Нам так не здавалося. Але факт залишається фактом – тут сконцентровано близько двох десятків історичних пам’яток – фортеця та церкви, які мають декілька сотень років.

Famagusta, Cyprus
Lala Mustafa Pasha Mosque, Famagusta, Cyprus.

Що подивитись – памятки Старого міста

Перераховувати всі церкви медіни Фамагуста не має сенсу. Просто під’їжджаєте до обеліску, мимо якого важко проїхати, і за ним знаходиться фортечна стіна. Берете на вході карту-схему історичної частини, яку дають разом з квитком, і обстежуєте всі визначні пам’ятки по периметру.

Можна залишити автомобіль поруч безкоштовно, можна заїхати на паркінг всередину старого міста

Ми залишали за межами стіни, поруч із якоюсь школою біля такого пам’ятника, грошей не платили. Вхід в медину Фамагуста з правого нижнього кута. Крім того, в сезон місць на паркінгу, швидше за все, не буде.

Рекомендую затриматися біля церкви святого Миколая. Точніше собору святого Миколая вона була раніше, зараз це мечеть Лала Мустафи-паші. Перетворення православної церкви в мечеть означає пристрій мінарета ззовні та переобладнання внутрішніх залів, а також прибирання всіх зображень святих. Сліди ретельного відновлення ззовні не видно.

А “центром сили” для більшості туристів можна вважати це кафе Petek із видовою терасою на старе місто.

North Cyprus - Famagusta
North Cyprus – Famagusta

Крім кафе, зверху можна подивитися, якщо залізти на стіну фортеці – по ній можна пройти кілька сотень метрів. Це безкоштовно.

Дуже багато руїн грецького періоду, крім того, дороги помітно гірше, ніж на південному Кіпрі – видно також, що у нас немає грошей.

Саламіс

Це руїни римського періоду, вхід – 3 євро, можна платити як лірами, так і євро. Місце на смак. Хоча ми не любителі і нам сподобалося. Мальовничо, особливо в період весняного цвітіння наприкінці березня – початку квітня.

Тут можуть вийти непогані сюжети з гарною дівчиною, так мені здалося. А взагалі, місце фактурне. Фотографам обов’язково їхати.

З усіх руїн Кіпра, і ми були практично на всіх відомих, Саламіс – найкрасивіші старовинні руїни.

North Cyprus - Salamis
North Cyprus – Salamis

Давнє місто Саламіс розташоване на березі Середземного моря, недалеко від Фамагусті, приблизно 30-40 хвилин їзди. Не пропустіть поворот з головної дороги. Якщо немає навігатора або мобільного додатка, до Саламіса є кілька вказівників перед поворотом.

Спочатку ми не планували їхати до Саламіса і знайшли руїни саме так, за вказівниками. Територія Саламіса досить велика – це ціле місто, цікава лише центральна частина, але багато європейських туристів блукають з картами – схемами, відшукуючи різні архітектурні речі. Ну, не знаю, ми в основному фотографувалися і шукали гарні кадри з полевими квітами.

Автомобіль можна залишити на в’їзді, перед входом, також безкоштовно. На Північному Кіпрі ми взагалі не витратили ні копійки на парковку.

North Cyprus - Salamis
North Cyprus – Salamis

На огляд потрібно достатньо пари годин, можна впоратися і за годину, але це вже буде вибіг на всі країни. Плануйте виходячи з цього.

Замок святого Ілларіона (Hillarion Castle)

Замок святого Ілларіона розташований в горах між столицею Кіпра Нікосією (Лефкоша) та портовим історичним містом Киренья (Гірне), з турецькими назвами міст Східного Кіпра у дужках. Відстань від Нікосії – 26 км, до Киренія, яке також називається Гірне (Girne), – 17 км з урахуванням спуску з гори при поверненні з замку. Сам замок, строго кажучи, належить муніципалітету міста Киренья, але знаходиться на висоті в горах.

North Cyprus - Hilarion
North Cyprus – Hilarion

Історія замку

Замок святого Ілларіона має давню історію. Здається, що монах Ілларіон, живший у 6 столітті, спорудив цю фортецю як свій убік. У 12 столітті замок набув своєї сучасної форми. Хоча сьогодні ми бачимо фактично лише руїни, уяві можна відновити його минуле, особливо оскільки багато чого вдалося зберегти.

Століттями замок переживав середньовічні війни з генуезцями та хрестових походів. Він також пережив турецько-кіпрський конфлікт у 1960-х роках і практично не був реставрований після анексії Східного Кіпра у 1974 році.

North Cyprus - Hilarion
North Cyprus – Hilarion

Екскурсія до замку

Під час поїздки до замку варто мати на увазі присутність великої кількості військових на під’їздах до нього. Фотографувати може бути обмежено, і військові можуть з’явитися негайно, якщо ви спробуєте витягти камеру. Шкода, адже ландшафти тут дуже красиві.

Киренія (Гірне)

Киренія – справжня перлина Кіпра, місто, вартість окремої поїздки та відпочинку протягом двох-трьох днів. Багато європейців і тих, хто прилетів на Східний Кіпр з Стамбула, відвідують це місце, навіть не відвідуючи південну частину Кіпра.

Як дістатися

На Північний Кіпр можна прилетіти в аеропорт Ерджан, який розташований недалеко від Нікосії. Звідти легко дістатися до Киренії на орендованому автомобілі. Однак я рекомендую прибувати на Північний Кіпр саме з південної частини Кіпра, тобто з Республіки Кіпр. У Киренії можна залишити автомобіль де завгодно – є як безкоштовні, так і платні парковки. Місто невелике, і всюди можна дійти пішки.

North Cyprus - Kirenia
North Cyprus – Kirenia

Головні визначні місця Киренії

 • Старе місто з усіма його пам’ятками – старовинними вузькими вулицями, історичними будинками, затишними кафе та барами.
 • Старий причал – улюблене місце для прогулянок уздовж моря. Саме тут розпочинали будівництво Киренії, і це дуже затишно та красиво.
 • Киренійський замок (Kyrenia Castle) – домінуюча споруда міста та набережної, яку він захищав із моря. Внутрішній огляд не дозволено, але багатьом це подобається. Вартість входу – 12 лир або 4 євро.
 • Киренійська марина – стоянка для човнів, катерів і яхт, що виглядає дуже розкішно на тлі старовинного міста та старовинної фортеці.
Kyrenia, Cyprus
The harbour and medieval castle at Kyrenia. Cyprus.

Пляжі Киренії:

 • Іскейп (Escape) – вважається найкращим у Киреньї.
 • Денізкізі (Denizkızı)
 • Шайна (Shayna)
 • Акапулько (Acapulco)

До пляжів Escape та Denizkızı курсують маршрутки (долмуш), вони розташовані зліва від центру Киреньї, якщо дивитися на море. До пляжів Шайна та Акапулько можна дістатися тільки на автомобілі, вони знаходяться праворуч від Киренії, якщо стояти обличчям до моря.

Golden Beach
Golden Beach the best beach of Cyprus, Karpas Peninsula, North Cyprus

Туристична вулиця Ziya Rızkı розташована недалеко від Старого причалу. Варто включити додаток maps.me на смартфоні та вирушити в подорож.

Черепаший пляж Alagadi

Знаходиться за 15 км на схід від Киренії (Гірне) і відомий тим, що в пік сезону, у липні, сюди приходять морські черепахи відкладати яйця. Місце легального відкладання яєць охороняється державою і оточене парканом, а добробут черепах контролюють добровольці. Дістатися на цей пляж можна тільки на автомобілі, є парковка, душ і кабінки для переодягання. Пісок тут золотисто-жовтий, як і в усій цій частині острова.

Півострів Карпас і Голден Сенд Біч

Це місце, де знаходиться один із найсхідніших пунктів Кіпра і, зараз же, філіал кіпрського раю. Півострів Карпас – найсхідніша точка острова. Голден Сенд Біч – пляж, який за різними оцінками входить до списку найкрасивіших пляжів світу. Тут також черепахи відкладають яйця у вишневий сезон.

Golden Beach, Karpas Peninsula, North Cyprus
Golden Beach the best beach of Cyprus, Karpas Peninsula, North Cyprus

Готелів тут немає, але можна встановити намет або просто прийти на кілька годин блукати та насолоджуватися лазурною красою.

Тут можна дійти пішки до самого краю півострова, де видно як північну, так і південну частину Кіпра і насолодитися краєвидами.

Частина території півострова є природним заповідником, слід слідкувати за вказівниками.

Нікосія

Вважається, що в столиці Кіпра залишилося мало цікавого. Рекомендую відвідати Нікосію тільки після того, як ви побачите визначені місця берега Кіпра і гірський масив Троодос. Після цього ви можете вирушити до Нікосії.

Nicosia city, Cyprus
Top view at old part of Nicosia city. Cyprus

Головні визначні місця та пам’ятки Нікосії

 • Старе місто із всіма його красивими особливостями – старовинними вузькими вулицями, історичними будинками, затишними кафе та барами.
 • Старий причал – улюблене місце для прогулянок вздовж моря. Саме тут розпочинали будівництво Нікосії, і це дуже затишно та красиво.
 • Відомі брами Фамагуста, вежа Констанція, брами Пафоса, брами Киренья, вежа Шаколіс, на яку раніше можна було піднятися.
 • На грецькому боці Нікосії розглядаємо церкву Богородиці Фанеромені, церкву Богородиці Хрисолиніотисси, кафедральний собор святого Івана. За кафедральним собором розташовані Візантійський музей та галерея мистецтв. Поруч – палац архієпископа, який колись був дуже почитаний на Кіпрі.
 • У торговому палаці Бюйюк-Хан (Büyük Han) можна купити сувеніри та зробити фото з верхніх поверхів.
 • Детальніше про те, що переглянути в Нікосії, напишу незабаром.
North Cyprus - Kirenia
North Cyprus – Kirenia

Де шукати недорогий готель чи апартаменти на Кіпрі

Ми користуємося Booking.com – Північний Кіпр – звичайний та зручний веб-сайт з найбільшим вибором готелів та апартаментів.

Як купити дешеві авіаквитки на Кіпр

Для пошуку, бронювання та покупки авіабілетів я використовую сайт Aviasales. Тут я знаходжу найдешевші квитки та користуюся картою низьких цін, яка допомагає мені планувати відпустку. Загалом це зручний та надійний міжнародний сайт, який вже давно працює на ринку. Для пошуку білетів можна використовувати календар низьких цін – ви просто вказуєте пункти вильоту та прильоту і клікаєте на дату з підходящою ціною, все дуже просто та зрозуміло.

Як забронювати автомобіль на Кіпрі

Більше 10 років я відпочиваю на Кіпрі, і протягом кількох останніх років я використовую сайт Local Rent, де зібрані найкращі місцеві компанії з прокату автомобілів на Кіпрі. Це надійно, з великим вибором автомобілів, зрозумілими цінами без прихованих платежів та цілодобовою підтримкою через Viber або WhatsApp. Передоплата всього 15%, і є можливість скасування броні.

North Cyprus, rentcar
North Cyprus, rentcar

Трансфер з аеропорту на Кіпрі

Кіпр – популярний напрямок, і часто таксисти в аеропорту завищують ціни на свої послуги. Крім того, більшість з них не мають дитячих автокрісел, оскільки вони займають місце для дорослого пасажира. Це особливо важливо для туристів з дітьми, яким доводиться бігати по території аеропорту в пошуках вільного автомобіля з дитячим автокріслом.

Обидві проблеми можна вирішити дуже просто. Трансфер, як індивідуальний, так і груповий, можна замовити онлайн. Тут же можна вибрати опцію з дитячим автокріслом. Вам не доведеться переплачувати таксистам і не буде проблем з безпекою дітей.

Все дуже просто. Після оформлення замовлення вас зустріне водій з дошкою, на якій буде написано ваше ім’я. Після виходу з прильотного залу ви сідаєте в машину і поїжджаєте до свого готелю.

Корисні посилання для планування подорожі

 • Aviasales – бюджетні авіаквитки по всьому світу.
 • Booking.com – звичний та зручний сайт для пошуку та бронювання житла по всьому світу.
 • Local Rent – сайт для пошуку та оренди автомобілів з можливістю безкоштовної скасування броні.
 • Hotline Finance – страхування під час подорожі для громадян України, зелена карта для виїзду за кордон на автомобілі, цілодобова онлайн-підтримка.

ЗАЛИШИТИ ВІДГУК

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я

 

Схожі статті

Як поїхати на Мальту самостійно

Про те як самостійно організувати собі відпочинок на Мальті, про погоду, які міста та локації варто відвідати. Бюджет...

Топ-7 найкращих пляжів Чорногорії

Найкращі та унікальні пляжі Чорногорії, як дістатися, які в Чорногорії пляжі, найкрасивіші пляжі та пляжі для сімейного відпочинку....

Де зупинитися на Мальті: 9 найкращих районів та рекомендації щодо готелів

Якщо Мальта увійшла до твоїх планів, то, скоріш за все, ти вже знаєш, для чого тобі цей острів....

Спліт, Хорватія: 9 найкращих пляжів

Найкращі пляжі та бухти в Спліті та околицях. Коротка інформація, місце на карті та рекомендації щодо проживання біля...