Грузія – це люди, кухня, чарівна природа, історія та вино. Усе це мандрівники отримують та споживають великими порціями за досить прийнятну ціну, і всі залишаються задоволеними. Більшість, вже на шляху додому, думають про «додаткову порцію» та планують повторний візит у цю країну ще у повітрі.
Я професійно займаюся Грузією, відвідую цю країну щорічно більше як 15 років. Впевнений, що цей пост допоможе тобі у плануванні першої і, сподіваюся, не останньої подорожі в Грузію.
Як самому поїхати самому в Грузію у 2024 році?
У 2024 році туристи зможуть приїхати в Грузію без обмежень, так само, як і до пандемії.
Для подорожі в Грузію все ще доведеться вирішити кілька питань. Я це роблю перед підготовкою до кожної подорожі. Можливо, окрім наведених нижче, виникнуть інші моменти – відповідь на кожен варто знати напередодні, хоча з Грузією можна вирішувати виниклі «проблеми» під час подорожі. Отже,
- визнач, чи потрібна тобі віза в Грузію (українцям з біометричним паспортом віза не потрібна)
- як обрати маршрут по Грузії
- транспорт та оренда автомобіля в Грузії
- як купити дешевий авіапереліт в Грузію
- як самостійно знайти житло у містах Грузії
- де харчуватися під час подорожі
- що варто подивитися
- скільки коштує тижневий відпочинок в Грузії для двох
Страхування в Грузію
Вимог обов’язкового страхування для поїздки в Грузію немає. Але ми давно вже за подорожі та відпочинок без незапланованого екстриму. Все ж краще витратити трошки грошей та спокійно мандрувати, ніж створити собі проблему там, де її може і не бути.
Страхуємося завжди, навіть на три дні – це зручно і звільняє від непотрібного витрати часу та грошей. Так, ймовірність захворювання невисока, але в 2019 році з 15 подорожей нам страховка двічі знадобилася і заощадила кілька сотень доларів. У 2020 році ми ще раз скористалися в Таїланді, підхопивши інфекцію, скоріш за все, в Бірмі, з якої летіли на острови.
Поліс завжди купуємо онлайн на Hotline Finance, тут надійно та великий вибір опцій і страхових компаній.
Віза в Грузію
Для громадян України віза в Грузію не потрібна, просто купуєш квиток на літак і прилітаєш в один з міжнародних аеропортів — Тбілісі, Кутаісі або Батумі.
Як потрапити в Грузію з України і де купити дешевий авіабілет
Потрапити в Грузію з України зручно тільки повітрям, інші способи є, але вони або тривалі, або достатньо екстремальні, тому я їх не розглядаю та не обговорюю.
З України в Грузію в 2024 році можна потрапити через країни Балтії або Польщу, а також з Кіпру, наприклад. Міжнародні аеропорти є в Тбілісі, Батумі та Кутаїсі. Усі три напрямки є рівноцінними, з кожного міста можна складати повноцінні та цікаві маршрути.
Можна летіти маршрутами з пересадкою, але за нинішньою ціною перельоту це вже екзотика. Середня ціна перельоту в Грузію становить приблизно 50-100 євро. Якщо трошки витратити часу, купувати завчасно та слідкувати за акціями авіакомпаній, можна купити квитки зі знижкою – за 40-80 євро.
У Тбілісі, Батумі та Кутаїсі летять численні рейси з Європи та Азії. Шукати дешеві авіабілети можна на сайті Aviasales — швидкий пошук за всіма авіакомпаніями, можливість бронювання та покупки, хороші ціни, немає прихованих платежів.
Як потрапити з аеропорту Тбілісі в центр міста
На таксі: Трансфер можна замовити онлайн заздалегідь.
Автобус: З аеропорту Тбілісі в центр міста курсує автобус №37 — цілодобово, вартість проїзду — 0,5 ларі, оплата готівкою. Зупинка автобуса розташована навпроти виходу з терміналу аеропорту.
Детальніше про це я написав у статті “Як дістатися з аеропорту Тбілісі в центр міста та де обміняти гроші” яка згодом з’явиться на сайті.
Що подивитися в Грузії. Вибираємо маршрут
Це найскладніше питання. Незважаючи на невеликі розміри, в Грузії є достатньо маршрутів для повноцінних подорожей, від походів по горах до екскурсійного Тбілісі та пляжно-курортних Кобулеті та Батумі. Грузія також є дуже хорошою країною для автомобільних подорожей.
Залежно від того, куди вдалося купити квиток на літак — в Батумі, Кутаїсі чи Тбілісі, будуємо маршрут по Грузії.
Якщо часу близько тижня, можна встигнути подивитися і відпочити в Батумі та Кобулеті. Або провести від трьох до п’яти днів в Тбілісі, Мцхете та Алазанській долині, потім проїхатися по відомій і мальовничій військово-грузинській дорозі – побачити фортецю Ананурі, каньйон Трусо та Хрестовий перевал, а також провести принаймні два дні в селищі Казбегі під горою Казбек, зупинившись в найкращому готелі Грузії Rooms Hotel Kazbegi.
Окрему поїздку варто віддати найкрасивішій частині Грузії – гірській Сванетії. Зручно поєднувати її з Кутаїсі та Цхалтубо.
Недалеко від Кутаїсі обов’язковий до відвідування красивий каньйон Окаце, печера Прометея, якщо дозволяє час і хочеться тиші та спокою – переночюйте на СПА-курорті Цхалтубо. Потім вже варто поїхати в Сванетію, можна навіть маршруткою з Кутаїсі через Зугдіді, але краще на авто, і там провести від трьох днів до тижня.
Якщо залишається час, то із Сванетії вирушай на море в Батумі — отримаєш повний спектр вражень — печери, каньйони, гори та море, не враховуючи їжі та спілкування з людьми.
Для підготовки раджу уважно вивчити мої Три маршрути для самостійної подорожі по Грузії та оцінити, що можна побачити в Грузії за тиждень. Не поспішай встигнути подивитися все, оскільки після першого разу ви приїдете знову. Гарантовано. У будь-якому випадку смак Грузії залишається надовго.
Найкращий час для відвідування Грузії
Багато людей розглядають чорноморське узбережжя Грузії тільки влітку, а я рекомендую також міжсезоння — весну та осінь. Особливо осінь, коли ще тепло, але вже немає туристів, і повно місцевих фруктів, а ціни в цей час року закохують в цю країну остаточно.
Валюта Грузії — ларі. 1 долар США дорівнює 2,46 ларі, 1 євро – 2,70 ларі. Долари та євро не приймаються, гроші можна обміняти в аеропорту або (краще) в містах. Можна зняти з карти в банкоматі. Пластикові картки приймають далеко не всюди. Я планую готівку до грошей на карті в співвідношенні 2 до 1.
Оренда автомобіля
Важлива позиція для самостійної подорожі. Замовити автомобіль можна дистанційно через численні сайти бронювання та забрати авто прямо в аеропорту. Я давно вже знайшов кращих по оренді автомобіля в Грузії — LocalRent, тут об’єднані надійні локальні прокатники. Можу рекомендувати їх як постійного користувача — по Грузії подорожую регулярно з 2012 року.
Який автомобіль вибрати для подорожі по Грузії?
У 90% випадків можна обійтися легковим автомобілем, останнім часом якість доріг підвищилася. Занадто дешевий автомобіль вибирати не варто, вони не завжди нові. Більшість доріг в Грузії до туристичних місць в хорошому стані. Достатньо середнього класу легкового автомобіля або невеликого позашляховика. Туди, куди не проїде “легковушка”, місцеві завжди можуть довезти на своїх джипах за помірну ціну. Наприклад, до підніжжя Казбека з села Степанцмінда (Казбегі) або в каньйон Окаце неподалік від Кутаїсі чи з Местії в село Ушгулі, що в Сванетії.
Середня ціна оренди автомобіля в Грузії – 30 доларів США за добу, джип трошки дорожчий – від 50 доларів США. Автомобіль з водієм – приблизно 50-80 доларів США за добу, місцево на місці для подорожі в каньйон або до водоспадів на півдня, автомобіль з водієм буде коштувати від 20 до 40 доларів.
Детальніше про оренду автомобіля в Грузії можна прочитати у статті: Оренда автомобіля в Грузії: Тбілісі, Батумі, Кутаїсі.
Потрібен чи ні навігатор для подорожей по Грузії
Зазвичай я рекомендую використовувати навігацію, але не у випадку з Грузією. По-перше, все досить просто і зрозуміло, навіть у містах; по-друге, запитувати дорогу означає спілкуватися з місцевими жителями, і це одне з п’яти речей, заради яких ми приїхали в Грузію.
Але якщо вам без навігації не зручно, я рекомендую використовувати офлайнові карти типу maps.me для смартфона — це дуже зручний інструмент для подорожей по містах, а також Google Карти через мобільний інтернет.
Мобільний інтернет в Грузії
Не виникає ніяких проблем з купівлею сім-карти з передоплаченими 5-6 ГБ мобільного інтернету за 10-12 євро прямо в аеропорту. В Тбілісі, при виході праворуч, буде стійка з продажу сім-карт, де вам її встановлять у смартфон та налаштують.
Чи можливо подорожувати по Грузії без автомобіля
Подорожувати без автомобіля по Грузії також можливо, використовуючи маршрутки, поїзди або автостоп. З будь-якого великого міста, такого як Тбілісі, Батумі, Кутаїсі, Горі, Местія, Зугдіді, їдуть маршрутки по всій країні. Докладно я розповідав, як дістатися до найцікавіших місць у розділі статей про Грузію.
Проживання в Грузії
Житло в Грузії поділяється на три нерівні категорії. Це дорогі, а часом навіть дуже дорогі готелі світових мереж у Тбілісі та Батумі, невеликі готелі та гостьові будинки в туристичних місцях та пропозиції апартаментів різного рівня комфорту та ціни.
- Знайти відповідне бюджетне житло в Тбілісі на Booking.com >>
- Знайти відповідне бюджетне житло в Батумі на Booking.com >>
Середня вартість бюджетного житла в Грузії становить 20-50 доларів США на добу для двох осіб. Це рівень цін у Східній Європі. Однак якість житла не завжди відповідає ціні і часто дуже сильно відрізняється від об’єкту до об’єкту.
Крім того, через високу гостинність та відзивчивість грузинів, гості апартаментів, як правило, не залишають поганих відгуків щоб не ображати господарів навіть якщо житло досить посередньої якості.
Вихід один — шукати уважніше і не орієнтуватися виключно на відгуки Booking.com. Почитайте статті, присвячені житлу в Грузії, питайте тих, хто вже бував в Грузії, часто це допомагає орієнтуватися.
Найкращий готель із видом на Казбек — Rooms Hotel Kazbegi. Ми зупинялися тут двічі і отримали велике задоволення. Рекомендую, витрачені гроші не будуть шкода. Подібної альтернативи в селищі Казбегі немає, номери розходяться за 3-6 місяців.
Як знайти готель або бюджетне житло в Грузії
Житло або готелі в Батумі чи Тбілісі або в інших містах краще шукати, перевіряти ціни і бронювати через Booking.com.
Оренда квартири або апартаментів в Грузії >>
Окрім стандартних готелів, у разі, якщо подорож триває понад два дні, варто звернути увагу на можливість бронювання апартаментів чи квартир через Booking.
Харчування в Грузії
Одна з найприємніших складових подорожі по Грузії, яка зазвичай поєднується із вином та спілкуванням з місцевими жителями. Сніданки та обіди можна брати у міських кафе та ресторанах або готувати вдома, купуючи продукти на ринках. Поза туристичними місцями їжа буде коштувати дешевше.
У туристичних локаціях смачна їжа буде поєднуватися з красивим краєвидом.
Досвідчені мандрівники, як правило, поєднують різні способи харчування. Наприклад, снідають та/або обідають вдома, а на вечерю йдуть у нове кафе або ресторан. У цьому випадку витрати на харчування складуть приблизно 15-30 доларів на день для двох осіб, включаючи напої.
Економія на харчуванні не завжди є доцільною, і цього слід уникати — не позбавляйте себе головного задоволення в Грузії. Про найкращі місця Тбілісі я написав у статті Тбілісі — найкращий маршрут по місту та визначні місця.
Бюджет подорожі в Грузію
Давайте розглянемо всі основні витрати на подорож для двох осіб в Грузію на тиждень. Я базуюсь на своїх поїздках, хоча витрати були різними — я виділив оптимальні витрати.
- Авіапереліт — $100-$200 * 2 = $200-$400 доларів США – тут, якщо отримається купити квиток, почніть шукати прямо зараз.
- Житло — $20-$50*6 днів = $120-$300 доларів США – комфортність може варіюватися, в горах Сванетії можна взагалі не платити за житло та жити в палатці.
- Оренда автомобіля і пальне — $350 доларів, це найбільш важлива стаття витрат, тому в Грузію краще їхати компанією. Країна просто створена для подорожей з друзями. Виходить $175 на пару, якщо подорожувати вчетвером.
- Харчування — $10-$25*6 = $60-$130, можна зекономити, але не надто і не варто.
- Сувеніри — $50
Разом: $665 – $1500 може коштувати насичена якісна подорож для двох осіб в Грузію.
Можна витратити ще менше? Так, навіть до “безкоштовно”, але це екстремальний варіант!
Зменшити витрати на подорож в Грузію можна, якщо:
- Купити дешевий авіапереліт: Пошукайте доступні білети та вибирайте економні варіанти перельоту.
- Орендувати квартиру замість готелю: Знайдіть зручне та бюджетне житло через сервіси оренди квартир.
- Подорожувати компанією: Групові подорожі можуть значно зменшити витрати на транспорт, житло та інші послуги.
- Міксувати спосіб харчування — готувати самостійно або ходити в кафе: Готування власної їжі або відвідування бюджетних кафе може економити кошти на харчування.
- Відмовитися від оренди автомобіля і користуватися маршрутками/поїздами: Використання громадського транспорту замість власного автомобіля може значно зекономити.
Заходи, такі як ці, допоможуть зменшити витрати і зроблять ваше подорож у Грузію більш економічним.
Корисні веб-сайти для планування подорожей:
- Aviasales: Пошук бюджетних авіабілетів по всьому світу – завжди знаходжу вигідні пропозиції.
- Booking.com: Звичайний та зручний сайт для пошуку та бронювання житла по всьому світу
- LocalRent: Бюджетна оренда автомобілів в Грузії від місцевих перевірених компаній з можливістю безкоштовної відміни бронювання.