Тбілісі — найкращий маршрут по місту та визначні місця

Дата:

Поділитися:

Усі топові місця Тбілісі за 2-3 дні що подивитися, куди піти, найкращі визначні місця, які варто побачити, і пішохідний маршрут для тих, хто в Тбілісі вперше.

В одному місті я зібрав відповіді на такі питання: Що подивитися в Тбілісі, де пообідати, де подають найсмачніші хінкалі в Тбілісі, де випити найкращу каву з панорамою міста, де купити найсмачнішу чурчхеллу, фрукти та сувеніри, а також куди піти на шопінг за бажанням і якщо залишиться час, звичайно.

Georgia, Tbilisi
Georgia, Tbilisi

Де жити в Тбілісі

Жити слід в центрі і так, щоб не витрачати зайвих кілометрів на дорогу до старту нашого маршруту. Готелі традиційно шукаємо на Букінгу.

Докладно про те, в якому районі жити та рекомендації щодо готелів, в яких зупинялися ми, я дав у статті Де жити в Тбілісі — особистий досвід (незабаром буде опублікована).

Початок маршруту залежить від того, в якому з центральних районів Тбілісі ми зупинилися. За початок умовно приймаю площу Свободи в центрі Тбілісі, до якої сходяться кілька центральних вулиць, проспект Бараташвілі та проспект Руставелі.

Площа Свободи

Початок нашого маршруту і центральна площа Тбілісі. Кияни знайдуть деяку схожість з київським майданом Незалежності.

Якщо ви прилетіли до столиці Грузії до обіду, можна почати з хінкальної “У Вельямінова” і вирушити в дослідження визначних місць Тбілісі. Хінкальня знаходиться в 100 метрах від площі Свободи за адресою: Тбілісі, вул. Дадіані, 8. Її легко знайти, її знають досвідчені мандрівники і місцеві ще з нескінченно давніх часів радянського минулого.

Georgia, Tbilisi
Georgia, Tbilisi

Ми будемо гуляти кілька годин, тому я рекомендую підкріпитися.

Проспект Бараташвілі

З площі Свободи звертаємо вниз на проспект Бараташвілі та спускаємося до мосту Бараташвілі. Можна зайти на міст, там гарний вид на палац Справедливості та цікаві скульптури на перилах.

Georgia, Tbilisi
Georgia, Tbilisi

З мосту повертаємося знову на проспект Бараташвілі назад, переходимо по підземному переходу вулицю та потрапляємо в сквер з скульптурами, звідки йдемо по невеличкій вулиці Шавтені до Театру Габріадзе.

Театр Габріадзе

Театр маріонеток Резо Габріадзе — одна з головних визначних місць міста. Якщо є бажання, можна піти на виставу, квитки купити на сайті театру, ціна – близько 30 ларі.

В будівлі театру є кафе, гарний інтер’єр, але високі ціни і досить посередня їжа. Максимум, можна випити каву на літньому майданчику.

Georgia, Tbilisi
Georgia, Tbilisi

Кожну годину на вежі театру починається міні-вистава — ставні годинної вежі відчиняються, з них виходить ангел і б’є в дзвін. Кількість ударів відповідає часу, 11 годин ранку — 11 ударів і так далі. Просто плануйте бути на місці в момент початку нової години.

Міст Миру

Проходимо далі по вулиці мимо церкви Різдва та патріархату Грузії, мимо розкішного казино Шангрі-Ла до мосту Миру.

Той самий скляний міст, який для одних встиг стати новим символом Тбілісі, інші його тихо ненавидять. Нам же він дуже подобається!

Georgia, Tbilisi
Georgia, Tbilisi

Обов’язково потім поверніться до мосту ввечері — він фантастично підсвічується різними кольорами. Причому кожен наш приїзд спектр був різним.

Парк Ріке

Переходимо міст Миру і потрапляємо в одне з найкрасивіших місць Тбілісі — парк Ріке. Сам парк — це зелень, лавочки, дитячі майданчики, кафе біля річки з видом на міст, пам’ятник президенту США Рональду Рейгану і вид на президентський палац. Палац, до речі, теж гарно підсвічується ввечері.

В парку можна провести від 30 хвилин до пари годин, настільки тут приємно гуляти.

В парку знаходиться ще одна, на думку багатьох, дивна споруда, яка нам дуже подобається. Це дві великі труби, які виходять жерлом на парк Ріке. Це сюрреалістична інсталяція повинна була стати чимось на зразок будинку культури або театру, але так і не відкрилася для відвідувачів.

Комплекс був побудований за часів Міхо Саакашвілі, як і більшість сучасних архітектурних шедеврів Тбілісі. Над парком Ріке є видовищна площадка, підніметесь туди і отримайте насолоду від погляду на старий Тбілісі та гору Мтацмінда з телевежею. Вежа вночі підсвічується червоним світлом, дуже круто виглядає.

Поруч із видовищною над парком Ріке є кафе Flowers, найкраще любуватися містом з його тераси, причому до глибокої осені і навіть зимою.

Georgia, Tbilisi
Georgia, Tbilisi

Площа Авлабарі та собор Святого Трійці (Самеба)

Після парку Ріке є два варіанти продовження маршруту — піднятися пішки вгору до площі Авлабарі або йти далі до канатної дороги. Я рекомендую включити в маршрут площу Авлабарі та собор Самеба.

Спочатку піднімаємося пішки до площі Авлабарі, в районі цієї площі багато гест хаусів та бюджетних готелів. Головна визначна пам’ятка – пам’ятник героям фільму “Міміно”. Автор скульптури — Зураб Церетелі, так, той самий.

Tbilisi, Georgia
TBILISI, GEORGIA

Після героїв Міміно пішки піднімаємося ще вище, до церкви святого Трійці, вона ж – головний кафедральний собор Тбілісі — Цмінда Самеба.

Вражають як розміри собору, він видно практично з будь-якої точки Тбілісі, так і вид з видовищної площадки на територію собору.

Канатна дорога

Після знаходження на площі Самеба вирушайте в сторону Площі Європи, де розташована нижня станція канатної дороги. Зазначте, що оплата канатної дороги та громадського транспорту в Тбілісі може здійснюватися за допомогою пластикової карти Metromoney. Перепустка для канатної дороги може бути придбана за 2 ларі за саму карту та 2,50 ларі за один проїзд.

Канатна дорога працює до 23:00, що дозволяє насолоджуватися неймовірними видами на місто, особливо ввечері. Верхня станція канатної дороги розташована поруч з фортецею Нарикала.

Georgia, Tbilisi
Georgia, Tbilisi

Фортеця Нарикала

Виходячи з верхньої станції канатної дороги, слідуйте за указівками до фортеці Нарикала. Фортеця вже більше 1500 років і представляє собою руїни оборонних стін, що служили для захисту міста. З фортеці відкривається вражаючий вид на місто, особливо прекрасний в різних погодних умовах.

Georgia, Tbilisi
Georgia, Tbilisi

Мати-Грузія та Сололакі

З іншого боку від фортеці розташована скульптура матері-Грузії. В одній руці вона тримає меч — для ворогів, в іншій – чашу з вином для друзів.

Від скульптури матері Грузії спускаємося по пішохідному маршруту в старовинний колись багатий історичний район Тбілісі — Сололакі.

По дорозі ми розглядаємо куполи церков, дворики, тбіліські будинки. Деякі з них реальні шедеври архітектури та дизайну, особливо всередині.

По сходах-маршруту потрапляємо на красиву вулицю Бетлемі. Далі ви самі зрозумієте, для чого вам сюди потрібно.

Відпочинок в Check Point Hotel та кафе Carpe Diam

Паралельно з вулице Betlemi пролягає вулиця Gomi Str. Обов’язково завітайте в готель Check Point, а ще краще зупиніться там на день-два.

Лобі готелю прикрашає портрет скандальної і дуже крутої мексиканської художниці Фріди Кало. На другому поверсі — дуже крутий вид на старий Тбілісі і квартал Сололакі. З номерів види на дахи і місто не менш вражаючі. А в кафе готелю бариста Серго готує, мабуть, найкращу каву в Тбілісі.

Georgia, Tbilisi
Georgia, Tbilisi

Вулиця Бетлемі, Тбілісі

В околицях вулиці Бетлемі є чим зацікавитися, записуйте адреси.

  • Галерея 27, адреса: вул. Бетлемі, 3, Тбілісі, 0105
  • Рачинський духан, адреса: вул. Або Тбілелі, 1, Тбілісі, 0155
  • Ми дуже любимо кафе Carpe Diam. У них чудове морозиво і вид на місто з балкона та літньої тераси. Балкон розрахований максимум на двох.

Від кафе Carpe Diam за адресою: вул. Самгебро, 5, Тбілісі, 0108, за 5 хвилин спускаємося до площі Мейдан, і це наша наступна локація в столиці Грузії.

Georgia, Tbilisi
Georgia, Tbilisi

Площа Мейдан та навколишність

Мейдан або площа Вахтанга Горгсалі — ще один туристичний міні-хаб, від якого розходяться маршрути в різні напрямки.

На площі центр притягання — кафе Самікітно, там же напис I Love Georgia, до якого не виростає туристична стежка. У кафе навіть не варто заглядати – типове дороге туристичне місце.

Поруч розташована невелика туристична вулиця Шардени, названа на честь французького мандрівника, який приїжджав до Тбілісі. Варто пройти, якщо ви в низький сезон — влітку там справжній туристичний ад.

Напроти Майдану, через річку — знаходиться церква Метехі та пам’ятник грузинському царю Вахтангу Горгсалі. Можна перейти міст і піднятися на площадку перед пам’ятником, а також зайти в церкву.

Georgia, Tbilisi
Georgia, Tbilisi

Поруч з церквою розташовані монастир Перісцвалеба і палац Дареджан, красива будівля з синіми балконами. Вони вказані на безкоштовних картах Maps.me, GPS-координати: 41.6917, 44.8127. Монастир видно з мосту — зовсім поруч.

Georgia, Tbilisi
Georgia, Tbilisi

Серні бани

Повертаємося через міст знову на площу Горгсалі (Мейдан) і повертаємо на вулицю Горгсалі ліворуч, так щоб пам’ятник Горгсалі та церква Метехі на горбу залишалися зліва через річку.

По вулиці Вахтанга Горгсалі з правого боку ви побачите парк Гейдара Алієва – якщо втомилися, відпочиньте — в сквері багато лавочок. У сквері є безкоштовний міський інтернет — мережа називається Georgia loves you.

Поза сквером Алієва ви побачите красиві напівсфери — це куполи сірчаних лазень Абанотубані. Історія говорить про те, що лазні з’явилися завдяки царю Горгсалі, який полював тут і знайшов гарячий джерело, що било з недр землі. Ідея створити тут лазні сподобалася царю, і він пішов далі — заснував Тбілісі і переніс сюди столицю Грузії, якою раніше була Мцхета.

За бажанням можна спланувати собі вечірню програму — відвідування лазень. Вартість — від 4 ларі за місце в загальному залі до 150 ларі за людину за окрему кабінку та весь комплекс послуг.

Усередині все дуже чисто і цивілізовано, ми були — сподобалося, до того ж неймовірно корисно для шкіри. Ми любимо такі спа-процедури і рекомендуємо.

Georgia, Tbilisi
Georgia, Tbilisi

Водоспад у центрі Тбілісі

Справжній водоспад у самому серці Тбілісі. Коли ми вперше відвідали його 8 років тому, доступ до водоспаду та каньйону був закритий. Зараз це одне з найпопулярніших місць у місті, куди приходять молодята. В околиці водоспаду та каньйону розташовано багато ресторанів з пишним амбієнтом.

Georgia, Tbilisi
Georgia, Tbilisi

Щоб потрапити до водоспаду, йдемо повз серні бани вздовж річки Цавкісісцкали до самого кінця і виходить прямо на водоспад. Прохід цивілізований, тобто не потрібна спеціальна одяг чи взуття. Вода падає приблизно з 20-метрової висоти і вблизь виглядає дуже ефектно. Ще вражаюче виглядають будинки, розташовані на краю ущелини з видом на водоспад і каньйон.

Де повечеряти в Тбілісі

Місцеві порадили нам цей ресторан, який абсолютно не виділяється з вулиці. Знаходиться в подвір’ї на вулиці Горгсали, в п’яти хвилинах пішки від серних бань за бальнеологічним комплексом — його добре видно з вулиці. Ресторан сімейний і називається Chef Sarajeff. Тут ходять місцеві, ціни дуже помірні, порівняно з туристичними місцями в два рази нижче, висока оцінка їжі та хороша винна карта.

Georgia, Tbilisi
Georgia, Tbilisi

Це місце поки що не туристичне і маловідоме, відкрилося недавно. Про нього навіть немає згадок в Google. Блогери також ще нічого не знають про це. Зал ресторану невеличкий, приблизно на 7-10 столиків. Краще заздалегідь забронювати на вечір або приходьте вдень, близько 16:00-17:00, в цей час ще буде вільно.

Де купити чурчхелу та фрукти в Тбілісі

Як ви розумієте, все нижче цього абзацу — другий день в Тбілісі, і ми рекомендуємо розпочати його похідом на ринок. Найсмачнішу чурчхелу та свіжі фрукти можна придбати на Дезертирському ринку Тбілісі, відомому також як Боржомський ринок. Для поїздки на ринок разом із дорогою відведіть не менше трьох годин.

Georgia, Tbilisi
Georgia, Tbilisi

Боржомський ринок знаходиться в районі станції метро — центральний вокзал Тбілісі. Доїхати можна на автобусі №37, тому самому, що йде з аеропорту, або на метро — “центральний вокзал”. Туди ми їхали на метро, назад йшли пішки по красивому проспекту Давида Агмашенебі і до самого центру. Витратили приблизно одну годину в середньому темпі ходьби.

Проспект Давида Агмашенебі

Синонім європейського Тбілісі — проспект Давида Агмашенебі. Якщо йти по ньому пішки з району Боржомського ринку, спочатку буде звичайний проспект із красивими будинками та широкою автомобільною дорогою. Потім починається пішохідна частина – дуже красива і така ж туристична.

Georgia, Tbilisi
Georgia, Tbilisi

Тут приємно прогулятися, особливо ввечері, коли включають підсвічування. Дуже багато гарних кафе та кальянних, але стільки ж і зазіхалок, які портять враження. Ціни тут космічні, випити вина коштує дорожче, ніж в аеропорту Тбілісі.

Загалом, не раджу тут проводити весь вечір, краще пройти до мосту Миру на пішохідну вулицю і там посидіти випити вина або чаю.

Georgia, Tbilisi
Georgia, Tbilisi

Блошиний ринок на Сухому мосту

Якщо йти по проспекту Агмашенебі, то вийдемо на красиву площу, справа від якої знаходиться Сухий міст (Dry Bridge). Це і є відомий тбіліський блоший ринок, який в останні часи став досить мізерним. Міст відремонтуввали в 2019 році і зараз він має пристойно виглядати. Продавці з товаром сидять прямо на мосту.

Переходимо міст і повертаємо наліво до Міністерства юстиції, гарного будинку із дахом, схожим на гриби. Якщо пройдемо далі, потрапимо на проспект Бараташвілі та міст Бараташвілі, звідки ми розпочали прогулянку вчора.

Шопінг в Тбілісі

Якщо залишилися гроші, бажання та сили, а також у випадку потреби, ви можете пройтися — проїхати Тбіліськими торговими центрами. Так само, як і з ресторанами, я віддаю перевагу короткому меню торгових центрів.

Галерея Тбілісі (Tbilisi Gallery)

Розташована на проспекті Руставелі, поруч з площею Свободи. Це найближчий класичний торговий центр. Великий плюс у тому, що він знаходиться у пішої доступності, якщо ви живете в центрі – не важливо де, все поруч.

Працює з 10:00 ранку, як і більшість магазинів в Тбілісі.

Іст Поінт (East Point)

Торговий центр на виїзді з Тбілісі, по суті — безліч бутіків на одній площі. Варто йти, якщо налаштовані на серйозний шопінг. Тут є Carrefore, кінотеатр і сотні бутіків з усім на світі. Плануйте мінімум на півдня.

Адреса: 2 Aleksandre Tvalchrelidze Str, Tbilisi

Добиратися краще таксі, якщо не хочете витрачати півдня на дорогу. Таксі коштує 10 ларі в один кінець (3,5 євро). Відстань від центру – близько 10 км.

Тбілісі Молл (Tbilisi Mall)

Великий класичний торговий центр, знаходиться по дорозі до Мцхети. Сюди ходять місцеві, які, власне, і порекомендували нам його. Їздять маршрутки, але ми не любимо користуватися ними через втрату часу та товсту кількість людей всередині.

Рекомендую взяти таксі — 10-12 ларі, як домовитесь, це нескладно. Таксі стоять на площі Свободи та в усіх туристичних місцях. Є ще багато інших торгових центрів, але вони навіть не варто згадувати, особливо якщо ви приїхали на 2-4 дні.

Georgia, Tbilisi
Georgia, Tbilisi

Де купувати дешеві авіабілети в Грузію

Ходження по сайтах авіакомпаній у пошуках дешевих авіабілетів або акцій давно неактуально. У Тбілісі вже давно можна знайти доступні квитки практично в будь-який час року. Я користуюсь пошуковиком Aviasales — завжди хороші ціни та зручна навігація по сайту з зрозумілим інтерфейсом. Є календар низьких цін.

Як забронювати готель в новому місці?

Після того, як випробували не менше десятка систем бронювання, ми повернулися до звичайного, зручного Booking.com-Тбілісі. Тут зручна система фільтрів, карта з районами та достатня кількість відгуків, на які можна орієнтуватися. Крім того, завжди можна скасувати бронювання, якщо щось піде не так і змінилися плани.

Як орендувати недорогий автомобіль для подорожі по Грузії

Ми давно і часто подорожуємо в Грузію і знайшли найкращий сайт прокату автомобілів: LocalRent – Грузія. Автомобіль можна взяти прямо в аеропорту. Якщо плануєте пару днів у Тбілісі, а потім проїхати по околицях, то замовляйте автомобіль в готель. У самому місті авто не потрібно, а по околицях варто обов’язково проїхати. Перед поїздкою прочитайте про тонкощі оренди автомобіля в Грузії.

Корисні посилання при плануванні подорожей в Грузію

  • Aviasales — бюджетні авіаквитки по всьому світу
  • Booking.com-Тбілісі — звичайний і зручний сайт пошуку та бронювання житла в Тбілісі, близько 11 000 варіантів житла
  • LocalRent — перевірений сайт прокату автомобілів в Грузії з можливістю безкоштовної скасування броні
  • Hotline — перевірений та надійний сервіс туристичного страхування та зелена карта для виїзду за кордон на автомобілі. Можна вибрати серед багатьох відомих страхових компаній із кращими умовами.

ЗАЛИШИТИ ВІДГУК

Будь ласка, введіть свій коментар!
Будь ласка, введіть своє ім'я

 

Схожі статті

Як поїхати на Мальту самостійно

Про те як самостійно організувати собі відпочинок на Мальті, про погоду, які міста та локації варто відвідати. Бюджет...

Топ-7 найкращих пляжів Чорногорії

Найкращі та унікальні пляжі Чорногорії, як дістатися, які в Чорногорії пляжі, найкрасивіші пляжі та пляжі для сімейного відпочинку....

Де зупинитися на Мальті: 9 найкращих районів та рекомендації щодо готелів

Якщо Мальта увійшла до твоїх планів, то, скоріш за все, ти вже знаєш, для чого тобі цей острів....

Спліт, Хорватія: 9 найкращих пляжів

Найкращі пляжі та бухти в Спліті та околицях. Коротка інформація, місце на карті та рекомендації щодо проживання біля...