Для подорожі до Угорщини на автомобілі потрібно знати деяку інформацію. У країні пласка рельєфна місцевість, тут немає жодних тунелів і платних мостів, як у Болгарії або Румунії.
Також в Угорщині немає жодних цікавих автомобільних доріг, як у Австрії або Румунії. Проте на деяких питаннях я зупинюся докладніше. З точки зору автомобіліста, Угорщина – це “нудна” країна, в найкращому сенсі цього слова, для водіння.
Автобани в Угорщині відмінні, швидкі і дуже зручні для транзиту у будь-якому напрямку. Від українського кордону в Чопі платна автострада М3 починається через півгодини їзди, не доїжджаючи до Ніредьхази, і аж до Будапешта доволі одноманітна і нудна. За столицею Угорщини інфраструктура доріг розвинута краще – заправки, кафе, магазини, більше цікавих і красивих розв’язок доріг і вид на озеро Балатон, якщо ви рухаєтеся в напрямку Хорватії, наприклад.
Плата за проїзд по дорогах Угорщини
Угорщина – типова транзитна країна для автомобільних подорожуючих. Більшість туристів обмежується візитом до Будапешта або транзитом до Балкан або Австрії.
За проїзд по дорогах Угорщини передбачена оплата. На сьогодні ця оплата для легкових авто становить 16,60 євро на 10 днів або 26,90 євро на 1 місяць. Є ще щорічна оплата (152,90 Євро), але вона малоймовірно знадобиться подорожуючим.
Угорська віньєтка є електронною, немає наклейок, а підтвердженням оплати є квитанція, яку ви отримуєте при оплаті або можна роздрукувати під час онлайн-оплати.
Особливість оплати проїзду по угорських автострадах в тому, що платити потрібно ПЕРЕД в’їздом на платну дорогу. При цьому це попереджує відповідний дорожній знак.
Оплатити проїзд по дорогах Угорщини можна на першій заправці після перетину кордону, і я рекомендую саме це. Просто скажіть слово “віньєтка” і передайте свій техпаспорт. Інформацію про ваш автомобіль касир вводить в базу і друкує на чеку, обов’язково перевірте. Тепер ви зможете спокійно їздити повз поліцейські пости і мобільні сканери.
Також можна оплатити проїзд по Угорщині онлайн на цьому сайті. Рекомендую це робити, якщо точно відомі дати транзиту або подорожі Угорщиною.
Що буде, якщо ви в’їхали на платну автостраду, не сплативши? Наприклад, пропустили вашу заправку і рухаєтеся по платній дорозі до першої заправки, щоб купити віньєтку. У 99% випадків за такий короткий проміжок часу вас не помітять і нічого не станеться, зазвичай не має постів перевірки при в’їзді на автостраду. Просто не затягуйте і купуйте віньєтку (сплачуйте проїзд) на першій заправці.
Чи є в Угорщині безкоштовні дороги? Так, звісно, є. Але для транзитного подорожуючого економія та рух по безкоштовних дорогах – не варіант, ви споживатимете більше пального і втратите час, не кажучи вже про комфорт і задоволення від водіння.
Штрафи за безкоштовний проїзд по дорогах Угорщини
За рух без електронної віньєтки по платних дорогах передбачений штраф у розмірі 14875 форинтів, це при сплаті на місці або в строк до 30 днів. При пізній сплаті розмір штрафу збільшується до 59500 форинтів.
Поліція в Угорщині має право стягувати штраф на місці. У разі відмови вас доставлять до поліцейського відділку, не сумнівайтеся. В Угорщині одні з найсуворіших поліцейських в Європі. Можу судити про рівень, так як мав досвід спілкування з поліцією в Іспанії, Польщі, Угорщині і Австрії.
Заправки і вартість бензину
Ціна 95 бензину в Угорщині складає в середньому 1,51 євро в 2023 року. У містах пальне коштує трохи дешевше, на автострадах – дорожче.
Заправка відбувається наступним чином. Під’їжджаєте до колонки, вставляєте пістолет в бак – має розпочатися подача пального. Заправляєте необхідну кількість, після чого прямуєте до каси для сплати. Усюди приймають картки і готівку форинти, на автобанах можлива оплата готівкою євро.
Чому я так детально описую це? Одного разу в мене стався факап на заправці в Будапешті, я досить докладно написав про це відразу після повернення. Коротко кажучи, я двічі намагався заправитися і вставляв – виймав пістолет в бак, там було щось із подачею пального. З цього приводу заправник підозрював мене в шахрайстві і навіть погрожував викликати поліцію. Після детального розбору ситуації все обійшлося, але втратив більше години часу.
Раджу прочитати: Як поїхати до столиці Угорщини і не накосячити
На всіх заправках стоять відеокамери, весь процес записується.
Допустимий вміст алкоголю в крові
На дорогах Угорщини НЕ допускається навіть мінімальна кількість алкоголю в крові. За порушення передбачений штраф в розмірі від 150 000 форинтів. Сума штрафу залежить від вмісту алкоголю в крові порушника. Не буду докладно зупинятися на цьому, так як вважаю, що розумна людина не ворог собі і іншим.
Паркування в Угорщині
У Будапешті і інших великих містах паркування платне. У Будапешті оплата залежить від району, так званої паркувальної зони і становить від 129 до 400 форинтів за годину. У неділю паркування в Будапешті безкоштовне. У суботу платне в період з 8:00 до 12:00. Майте це на увазі при плануванні транзиту або короткострокової подорожі. Місце для паркування знаходити традиційно тим складніше, чим ближче до центру міста ви знаходитесь. Рекомендую зробити кілька кола, автомобілі часто виїжджають, і місця періодично вільні.
Оплатити вуличне паркування можна в паркоматах, квиток кладете під лобове скло. Звичайний максимальний час паркування – 2-3 години, читайте написи на паркоматах.
Якщо плануєте зупинитися на довгий термін або на ніч, залишайте автомобіль на стоянках – їх багато навіть в центральних районах Будапешта – слідкуйте за знаками. Багато стоянок також поруч зі станціями метро і автобусними станціями. Нічний паркінг в центральних районах Будапешта коштує від 8 до 15 євро, дорожче на багаторівневих паркінгах в центрі, дешевше – на огороджених майданчиках, схожі стоянки є і у нас.
За неправильне паркування передбачений штраф – до 30000 форинтів, це більше 100 євро.
Швидкісний режим і деякі особливості ПДР
Зазвичай допустима швидкість вказується на дорожніх знаках.
В Угорщині, як і в багатьох країнах Європи, діє правило – 130-110-90-50. Отже, обмеження швидкості наступні:
- 130 км/год на автострадах
- 110 км/год на автомобільних дорогах
- 90 км/год за межами населених пунктів
- 50 км/год у містах Швидкість контролюється в основному радарами, і, на відміну від деяких інших країн, таких як Румунія, тут я не бачив такої суворості.
По автострадах, зазвичай, можна їхати зі швидкістю 130 км/год. Іноді я прискорювався до 150-160 км/год, і ніяких проблем не виникало.
Перевезення дітей та безпека
Дітей віком до 3 років ви повинні перевозити лише в спеціальних дитячих кріслах. Дітей з ростом менше 150 см заборонено перевозити на передньому сидінні автомобіля. За порушення цього правила передбачено штраф у розмірі 45 тисяч форинтів.
Ремені безпеки обов’язкові як для передніх, так і для задніх пасажирів. Штраф сплачує пасажир, який не був пристебнутий. Розмір штрафів від 15 до 40 тисяч форинтів і залежить від місця порушення – у населеному пункті, поза ним або на автостраді.
В Угорщині, як і в інших країнах Європи, заборонено розмовляти по телефону під час руху. Штраф за порушення – від 10 до 20 тисяч форинтів.
Корисні телефонні номери та обов’язкове обладнання в автомобілі
- Екстрена допомога – 112
- Поліція – 107
- Швидка допомога – 104
- Пожежна служба – 105
В автомобілі обов’язково повинні бути світловідбивний жилет, аптечка і вогнегасник, а також знак аварійної зупинки.
Зимові шини в Угорщині
В Угорщині НЕ обов’язково переодягати автомобіль на зимові шини, і можна використовувати будь-які шини, окрім шипованих.
Як взяти автомобіль в оренду в Угорщині
В аеропорту Будапешта, так само як і в багатьох інших місцях наших подорожей, ми шукали автомобіль в оренду на rentalcars – це аналог Booking.com, тільки в сфері оренди автомобілів. Все дуже зручно і зрозуміло.
Для оренди авто бажано мати кредитну картку з лімітом. Тоді обов’язковий депозит при оренді буде заблокований з кредитних коштів, непомітно і безболісно для вас.
Як забронювати готель в Угорщині
Для пошуку та бронювання готелів або апартаментів я користуюсь Booking.com