Що можна побачити в Хорватії якщо в тебе 7–14 днів відпустки та автомобіль під сідницями. В одному матеріалі: маршрут, найкращі пам’ятки та круті місця для першого знайомства з країною.
Так, Хорватія – це передусім море і пляжі. Однак в цій країні є що подивитися, а об’їхати абсолютно все неможливо навіть за кілька місяців.
Українцям в Хорватію безвізовий в’їзд, а перебування регламентується правилами шенгенської зони, тобто не більше ніж 90 днів в будь-який період 180 днів.
З 2025 року Хорватія стала повноцінним членом Шенгенської угоди та Євросоюзу. Валюта країни – Євро.
Я пам’ятаю свої відчуття коли побував там вперше. Вже тоді зрозумів що у Хорватії стільки всього – одні острови варті кількох поїздок! А ще маршрут уздовж усього узбережжя Адріатики, гори, історичні міста. Згодом об’їздив практично все і Хорватія стала пріоритетним напрямком для відпочинку так само як Кіпр і Греція.
Саме через різноманіття цікавих місць складно визначитися з маршрутом, особливо якщо ти вирушаєш до Хорватії вперше.
Тому саме в цьому матеріалі я вибрав найкращі пам’ятки та локації для тижневого відпочинку в Хорватії. Акцент зробив на те, що буде цікаво тим хто вперше в цій країні і не планує весь тиждень сторчати на одному пляжі.
Однак, якщо твоя мета – пляжний відпочинок, сміливо бронюй апартаменти в одному з містечок Макарської Рив’єри і насолоджуйся морем, сонцем та місцевою кухнею. Навіть думки не маю засуджувати такий вибір, бо прекрасно знаю яке чудове море в Хорватії і тому розумій такий вибір.
Незалежно від формату твого відпочинку рекомендую прочитати: Як самостійно поїхати до Хорватії у 2025 році: детальний план.
Маршрут Хорватією по днях
- Спліт і Плітвицькі озера (1-2 дні)
- Трогір, національний парк Крка (1-2 дні)
- острів Хвар (2-3 дні)
- Стон, Дубровник (1-2 дні)
- Макарська Рив’єра: Брела, Башка Вода, Макарска, Подгора, гора Святого Юра (3-5 днів)
Все можна побачити за 1-2 тижня, Краще повноцінних 2 тижні, але якщо взяти за мету, то можна все побачити і за тиждень. В кожного свій темп.
До основних пам’яток я включив природні парки, острови, устриці, старовинні міста, а також поїздку в гори.
Маршрут передбачає, що ти подорожуєш на автомобілі. Або приїжджай своєю автівкою, або орендуй машинку в аеропорту Загреба або Спліта по прильоту. Це геть як просто.
Спліт
Спліт – це передусім аеропорт прибуття та зручний хаб для подорожей більшою частиною Хорватії. Місто розташоване у центральній частині країни, на узбережжі Адріатичного моря, в регіоні Південна Далмація.
В самому місті цікава стара частина і набережна поруч з портом і мариною. В моєму особистому рейтингу Спліт далеко не на першому місті, і якби не аеропорт та морський порт, то його можна було б пропустити. Загалом на Спліт вистачить кілька годин для огляду.
Головні пам’ятки Спліта:
- історичний центр із палацом Діоклетіана, що входить до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО;
- набережна та головна туристична прогулянкова зона;
- міський пляж.
Знайти житло в Спліті можна на Booking.com.
В Спліті є кілька непоганих пляжів, які варто відвідати влітку.
Плітвицькі озера
Плітвицькі озера – це природний парк. Без перебільшення всесвітня пам’ятка природи – обов’язкова програма відвідування Хорватії. Парк складається з каскаду озер із смарагдовою водою, з’єднаних між собою. У парку прокладені туристичні маршрутів, якими можна гуляти й милуватися водоспадами. Купатися тут заборонено.
У парку є оглядові майданчики як над озерами, так і всередині самого парку.
На відвідування парку потрібно мінімум 3–4 години. З урахуванням дороги туди й назад автомобілем на огляд піде цілий день.
Якщо ви подорожуєте власним авто, заїхати на Плітвицькі озера можна дорогою до моря. Головне – спланувати так, щоб у парку ви були до 12–13 годині дня.
Поруч з парком є достатня кількість готелів та гостьових будиночків, можна переночувати і рухати далі вже зранку. Непогана ідея до речі.
Пам’ятай що існує три різних входи в парк! Житло є поруч з кожним входом.
Трогір
З Плітвицьких озер можна повернутися до Спліта або одразу їхати до Трогіра – він знаходиться поруч зі Сплітом.
Трогір – місто фортеця і одне з найгарніших історичних середньовічних міст Хорватії. Розташований Трогір на невеликому острові, що з’єднаний з материком мостами.
Трогір – це суцільна визначна пам’ятка. По місту можна гуляти годинами, з перервами на каву чи обід.
На Трогір можна витратити щонайменше пів дня або весь день – тут є що подивитися, де випити кави чи смачно пообідати, а потім продовжити подорож.
Я наполегливо рекомендую лишитись в Трогірі на ніч. Ввечері місто фантастично підсвічується, а атмосфера неперевершена. Житло в Трогірі можна зняти як в центрі міста так і поруч через міст якщо ви бюджетні мандрівники. Ціни цілком прийнятні якщо порівнювати з тим самим Дубровніком.
Національний парк Крка
Від Трогіру до парку Крка можна дістатись всього за годину. Парк трохи нагадує Плітвицькі озера. Відмінність у тому, що тут дозволено купатися.
Добратися до парку нескладно. З Трогіра необхідно доїхати до міста Скрадін, там купити квиток на пором і дістатися парком. Також можна дійти пішки з міст Скрадін або Лозовац.
На огляд парку Крка потрібно планувати щонайменше половину дня.
Хвар
Перший остроів на нашому маршруті. На острів Хвар легко дістатись поромом зі Спліта. Це досить просто – квитки можна купити на місці, у міському порту. Заїжджаєте прямо на пором автівкою, лишаєте її на нижній палубі і піднімаєтесь на верхні палуби, милуєтесь краєвидами.
На Хвар потрібно виділити мінімум два-три дні, можна і більше. Хвар — самостійне місце відпочинку з чудовими пляжами та старовинними містами.
Найкращі визначні місця острова Хвар:
- місто Хвар – столиця острова;
- Старий Град – найстаріше місто острова;
- пляж Робінзон;
- пляжі Мало Зараче та Вело Зараче;
- пляж Маслиниця поблизу міста Врбоска.
Найкраще зупинитися на Хварі в одній із трьох локацій:
- місто Хвар – дуже туристичне;
- селище Мілна – тихе і спокійне;
- Старий Град – ідеальне місце для ночівлі та відпочинку.
Детально про відпочинок на Хварі: Острів Хвар, Хорватія: де жити, що подивитися, найкращі пляжі (гайд по острову вийде незабаром)
Малий Стон
Я дуже рекомендую продовжити маршрут по Хорватії в бік Дубровніка. І цікавими містечками по дорозі — міста Стон і Малий Стон, що розташовані на півострові Пелєшац. Це по дорозі зі Спліта до Дубровника уздовж узбережжя.
Спочатку переправляємось поромом з острова Хвар (порт Сучурай) у порт Дрвенік на материку. Далі вирушаємо на південь у бік Дубровника, роблячи зупинку в містах Стон і Малий Стон.
У Стоні та Малому Стоні є три головні туристичні пам’ятки:
- велика фортеця, що тягнеться уздовж пагорбів;
- невелика фортеця в центрі Стону;
- місцеві устриці.
На підйомі на стіну, що протянулась навколо міста, я не наполягаю. Фортецю також можна оглянути ззовні. Однак якщо є час і натхнення, це досить цікаві місця для прогулянки. Сюди навіть спеціально організовують екскурсії з Дубровніка.
А от третя памятка — місцеві устріці і саме через це я рекомендую зробити тут зупинку хоча б на кілька годин. Малий Стон – найвідоміше місце в Хорватії, де вирощують устриць, і тут їх можна скуштувати.
Лайфхак! Якщо часу зовсім мало і ти бюджетний мандрівник, можна не заїжджати до Малого Стону, а скуштувати устриць і місцевих восьминогів під мостом, який розташований на дорозі до Дубровника. Ми перевірили, там чудова і атмосферна локація.
Місце називається Міст Bistrina. Воно розташоване вздовж дороги, за кілька кілометрів до Малого Стону. Окрім устриць і восьминогів тут нічого немає. Їх дістають із моря прямо на ваших очах і подають за кілька хвилин. Вино можна принести із собою.
Координати місця: 42.869776840805244, 17.698503956760092.
Дубровник
Дубровник – найвідоміше й найвідвідуваніше місто Хорватії. Це місто-музей і справжня кінозірка. Для знайомства з ним достатньо одного дня, а якщо часу зовсім обмаль то вкладешся і в половину дня але тоді вже без обіду (зекономиш значну суму до речі).
Головні пам’ятки Дубровника:
- Пильські ворота;
- центральна вулиця Страдун;
- міська фортеця, якою можна обійти центр по периметру;
- старий порт;
- палац Спонца;
- церква святого Ігнатія;
- місця зйомок серіалу «Гра престолів»;
- міські парки з оглядовими майданчиками.
Якщо на Дубровник ти запланував половину дня, то в цей же день повертайся назад на Макарську Рив’єру. Це приблизно дві-три години їзди із зупинками по одній з найкрасивіших доріг адріатичного узбережжя.
Якщо часу маєш більше і є бюджет для цього, то залишайся на ніч у Дубровнику. Бронюй апартаменти заздалегідь. Це єдине місто яке значно дорожче, ніж інші на узбережжі. Але воно того варто!
Вперше в Дубровнику? Рекомендую компактний гайд по кращим пляжам міста та його околиць.
Макарська Рив’єра
Макарська Рив’єра – мабуть, найкраще місце на узбережжі Хорватії саме для пляжного відпочинку.
Рив’єра – це кілька невеликих містечок уздовж узбережжя, найбільше з яких – Макарська, містечко що дало назву регіону.
Макарська Рив’єра починається біля містечка Брела і простягається приблизно на 60 км до міста Градець. Курорт належить до регіону Південна Далмація.
Гори тут підходять досить близько до узбережжя, створюючи унікальний мікроклімат. Уздовж берега ростуть середземноморські сосни – пінії, а берегова лінія захищена островами з боку відкритого моря.
Головні курорти Макарської Рив’єри: Брела, Башка Вода, Макарська, Тучепі, Подгора, Драшниці та Живогошче. Курорти перераховані в географічному порядку з півночі на південь уздовж узбережжя.
Найкращі пляжі Макарської Рив’єри
Пляжі тут всюди чудові – з навислими над морем пініями (середземноморська сосна), дрібною галькою та прозорою блакитною водою. Якщо ви вперше в цих місцях, раджу ознайомитися з найкращою топ п’ятіркою курортів Макарської Рив’єри.
- Брела та Макарська популярні серед пакетних туристів – тут багато готелів і відповідна атмосфера.
- Башка Вода, Подгора, Драшниця – ідеальні містечка для самостійних мандрівників. Тут переважають апартаменти, готелів набагато менше, ніж у Брелі чи Макарській.
- Башка Вода – більш молодіжний курорт, тоді як Драшниця – тихе й спокійне місце.
- Тучепі приблизно порівну приваблює як пакетних так і самостійних туристів.
Наші улюблені місця – Башка Вода, Подгора, Драшниця, де ми відпочивали неодноразово.
Для короткого відпочинку достатньо обрати одне із цих містечок, наприклад Подгору, Драшницю або Башка Вода.
Визначні місця Макарської Рив’єри
Хоч Макарська Рив’єра й відома пляжним відпочинком, тут є кілька цікавих пам’яток:
- Пляж Нугал біля Макарська; до нього можна дістатися з головної дороги вздовж узбережжя або пройти пішки від селища Макарська.
- Природний парк Біоково; розташований у горах біля Подгори.
В цьому парку знаходиться вершина Святого Юра – найвища точка на узбережжі із оглядовим майданчиком і чудовим видом на море, особливо на заході сонця.
Скляна оглядова платформа трохи нижче вершини святого Юра – не так давно збудований популярна туристична атракція, куди доходить більшість туристів.
- Макарська – найбільше місто Рив’єри, з поромним терміналом, набережною та старим маяком, що перетворений на готель. Звідси вирушають пороми на острів Брач.
Невеликий порт є також у селище Дрвенік, звідки пороми ходять на острів Хвар (запамятай також це місце – знадобиться).
Окрім пляжів, популярною активністю є піші походи в гори. Кілька цікавих маршрутів починаються від селища Драшниця, неподалік Подгори.
Гроші в Хорватії
З січня 2024 року в Хорватії введено євро, а з 2025 року Хорватія входить в Шенгенську зону. Усі розрахунки ведуться в євро.
Хорватську куну скасовано, що значно спростило життя туристам, що подорожують Єропою.
Готівку можна зняти в банкоматі, але комісія становитиме 3–4 %. Карткою можна розраховуватися майже всюди, але деякі власники житла віддають перевагу готівці – уточнюйте це під час бронювання.
Рекомендую мати 30-40 % грошей готівкою, решта – на картці.
Транспорт у Хорватії
Для подорожей між локаціями причому як на материку так і на островах найзручніше орендувати автомобіль. Ми користувалися сервісом LocalRent, який працює в Хорватії і на всіх Балканах в цілому. Зарекомендував себе дуже чудово, я тестував його протягом майже десятиріччя.
Між головними островами курсують пороми. На поромах можна перевозити авто та продовжувати подорож далі. Ціни цілком прийнятні для українців, тому рекомендую цей вид транспорту як для бюджетних мандрівників так і для тих хто має трохи більші можливості.
Детальніше про подорожі поромами: FAQ: Пароми в Хорватії, особистий досвід (матеріал вийде незабаром).
Автобуси в Хорватії також є, але я ними не користувався, віддаючи перевагу авто. Нічого про автобуси сказати не можу, але відгуки непогані.
Житло в Хорватії
Туристичне житло в Хорватії – це переважно апартаменти різного рівня комфорту. Готелі різного рівня також є, і в останні роки їх з’являється все більше. Тож , якщо любиш саме готелі, то вибір є.
Апартаменти також є різного рівня. Від бюджетних кімнат до розкішних сьютів із басейнами та морським краєвидом.
- Бюджетні апартаменти: 30–60 Євро/доба.
- Апартаменти з видом на море: 60–120 Євро/доба.
- Люкс: 120+ Євро/доба.
Високий сезон: липень – середина вересня.
Низький сезон: травень – червень, кінець вересня – жовтень (ціни нижчі на 20–30 %).
Раджу бронювати житло заздалегідь, особливо в сезон. У низький сезон можна бронювати за день-два під час подорожі, але вибір також буде обмежений. Хорватія — надто популярний напрямок, тож краще заздалегідь.
Сподіваюся, цей гід допоможе вам у плануванні подорожі!